Acasă» Prezentare
Istoric MFP

"Bugetul trebuie echilibrat, tezaurul trebuie reaprovizionat, datoria publica trebuie micşorata, aroganţa funcţionarilor publici trebuie moderata şi controlata, şi ajutorul dat altor ţari trebuie eliminat pentru ca Roma sa nu dea faliment.
Oamenii trebuie si înveţe din nou sa munceasca în loc sa traiasca pe spinarea statului."
( Cicero, anul 55 înainte de Cristos)


Scurtă istorie a finanţelor publice din România de la origini şi până în prezent

A. DIN CELE MAI VECHI TIMPURI PÂNĂ LA ÎNTEMEIREA PRINCIPATELOR
Istoria ţinuturilor noastre începe cam din 512 înainte de Cristos - după Herodot1 .
După primii locuitori, şciţii şi agatîrşii, menţionaţi în izvoarele istorice ca două popoare barbare şi nomade au venit geţii şi dacii care s-au contopit şi au format un stat monarhic, format din 12 triburi.
După cucerirea Daciei de către romani (106 e.n.), viaţa socială a Daciei romane s-a împărţit în următoarele clase:
- Cetăţeni romani - aveau toate drepturile;
- Locuitorii municipiilor - aveau drepturi limitate;
- Peregrinii (băştinaşii) - care au devenit cetăţeni romani în urma decretului dat de împăratul Caracall în anul 212;
- Sclavii sau robii

Din punct de vedere administrativ, Dacia avea trei feluri de aşezăminte:
- Coloniile - formate numai din cetaţeni care aveau toate drepturile.
- Municipiile - aşezăminte cu mai puţine drepturi în comparaţie cu coloniile deoarece erau considerate cetăţi străine care totuşi, aveau anumite drepturi în schimbul serviciilor prestate;
- Satele - erau locuite de populaţia autohtonă.

Funcţionarul cu cel mai înalt grad în Dacia care era cosiderat un reprezentant al împăratului de la Roma se numea pro-consule Trium Daciarum. El era ajutat în administrarea provinciei de 3 procuratores, câte unul de fiecare subîmpărţire. Aceşti "procuratores" aveau îndatorirea de strânge dările şi de a repartiza cheltuielile2. Ei erau erau ajutaţi de un corp întreg de funcţionari fiscali. Dările percepute de la locuitorii din Dacia erau la fel ca cele percepute de pe tot cuprinsul Imperiului Roman şi erau de două feluri , directe sau indirecte.


-pag 1-
Pagina următoare






Lista miniştrilor de finanţe în perioada 1862 - 2017
AL. MORUZZI - 22 ianuarie 1862 - 27 ianuarie 1862
GR. BALS - 27 ianuarie 1862 - 11 martie 1862
AL.ST. CATARGIU - 11 martie 1862 - 24 martie 1862 (ad.interim)
T. GHICA - 24 martie 1862 - 30 septembrie 1862
PRINTUL AL. CANTACUZINO -  30 septembrie 1862 - 16 martie 1863
C. ILIESCU - 16 martie 1863 - 31 iulie 1863 (ad.interim)
C. ILIESCU - 31 iulie 1863 - 12 octombrie 1863 (titular)
L. STEEGE - 12 octombrie 1863 - 26 ianuarie 1865
I. STRAT - 26 ianuarie 1865 - 14 iunie 1865
N. CRETULESCU - 14 iunie 1865 - 30 ianuarie 1866
I. OTETELESANU - 30 ianuarie 1866 - 11 februarie 1866
P. MAVROGHENI - 11 februarie 1866 - 11 mai 1866
I.C. BRATIANU - 11 mai 1866 - 15 iulie 1866
P. MAVROGHENI - 15 iulie 1866 - 1 martie 1867
AL. VASESCU - 1 martie 1867 - 17 august 1867
L. STEEGE - 17 august 1867 - 1 octombrie 1867
GR. ARGHIROPOL - 1 octombrie 1867 - 27 octombrie 1867 (ad.interim)
I.C. BRATIANU - 27 octombrie 1867 - 13 noiembrie 1867 (titular)
I.C. BRATIANU - 13 noiembrie 1867 - 12 august 1868 (ad.interim)
I.C. BRATIANU - 12 august 1868 - 16 noiembrie 1868 (titular)
AL.C. GOLESCU - 16 noiembrie 1868 - 2 februarie 1870
I. CANTACUZINO - 2 februarie 1870 - 20 aprilie 1870
C. GRADISTEANU - 20 aprilie 1870 - 18 decembrie 1870
D. STURDZA - 18 decembrie 1870 - 11 martie 1871
P. MAVROGHENI - 11 martie 1871 - 7 ianuarie 1875
G.GR. CANTACUZINO - 7 ianuarie - 30 ianuarie 1876
I. STRAT - 30 ianuarie 1876 - 4 aprilie 1876
G-L CHR. TELL - 4 aprilie 1876 - 27 aprilie 1876
I.C. BRATIANU - 27 aprilie 1876 - 27 ianuarie 1877
D. STURDZA - 27 ianuarie 1877 - 21 februarie 1877
I.C. BRATIANU - 21 februarie 1877 - 20 august 1877 (ad.interim)
I. CAMPINEANU - 20 august 1877 - 23 septembrie 1877 (ad.interim)
I. CAMPINEANU - 23 septembrie 1877 - 25 noiembrie 1878 (titular)
D. STURDZA - 25 noiembrie 1878 - 16 februarie 1880
I.C. BRATIANU - 16 februarie 1880 - 25 februarie 1880 (ad.interim)
I. CAMPINEANU - 25 februarie 1880 - 15 iulie 1880
I.C. BRATIANU - 15 iulie 1880 - 24 octombrie 1880 (ad.interim)
I.C. BRATIANU - 24 octombrie 1880 - 10 aprilie 1881 (titular)
COL.N. DABIJA - 10 aprilie 1881 - 11 aprilie 1881 (ad.interim)
D. STURDZA - 11 aprilie 1881 - 9 iunie 1881
I.C. BRATIANU - 9 iunie 1881 - 1 decembrie 1881
G. CHITU - 1 decembrie 1881 - 25 ianuarie 1882
G. LECCA - 25 ianuarie 1882 - 13 septemrbie 1885
C. NACU - 13 septembrie 1885 - 16 decembrie 1885 (ad.interim)
C. NACU - 16 decembrie 1885 - 1 martie 1888
D. STURDZA - 1 martie 1888 - 12 martie 1888
M. GHERMANI - 12 martie 1888 - 29 martie 1889
G. VERNESCU - 29 martie 1889 - 5 noiembrie 1889
M. GHERMANI - 5 noiembrie 1889 - 20 februarie 1891
G. VERNESCU - 20 februarie 1891 - 27 noiembrie 1891
AL. STIRBEY - 27 noiembrie 1891 - 18 decembrie 1891
M. GHERMANI - 18 decembrie 1891 - 4 octombrie 1895
G.C. CANTACUZINO - 4 octombrie 1895 - 1 octombrie 1898
G.D. PALADE - 1 octombrie 1898 - 11 aprilie 1899
G-L G. MANU - 11 aprilie 1902 - 9 ianuarie 1900
TAKE IONESCU - 9 ianuarie 1900- 7 iulie 1900
P.P. CARP - 7 iulie 1900 - 14 februarie 1901
G.D. PALADE - 1 octombrie 1898 - 11 aprilie 1902
D. STURDZA - 9 ianuarie 1902 - 18 iulie 1902
E. COSTINESCU - 18 iulie 1902 - 22 decembrie 1904
TAKE IONESCU - 22 decembrie 1904 - 12 martie 1907
E. COSTINESCU - 12 martie 1907 - 29 decembrie 1910
P.P. CARP - 29 decembrie 1910 - 28 martie 1912
TH. ROSETTI - 28 martie 1912 - 14 octombrie 1912
AL. MARGHILOMAN - 14 octombrie 1912 - 4 ianuarie 1914
E. COSTINESCU - 4 ianuarie 1914 - 11 decembrie 1916
V. ANTONESCU - 11 decembrie 1916 - 10 iulie 1917
N. TITULESCU - 10 iulie 1917 - 29 ianuarie 1918
FOTIN ENESCU - 29 decembrie 1918 - 5 martie 1918
M. SEULESCU - 5 martie 1918 - 24 octombrie 1918
FOTIN ENESCU - 24 octombrie 1918 - 29 octombrie 1918 (ad.interim)
O. KIRIACESCU - 29 octombrie 1918 - 27 septembrie 1919
G-L I. POPESCU - 27 septembrie 1919 - 6 octombrie 1919 (ad.interim)
I. ANGHELESCU - 6 octombrie 1919 - 5 decembrie 1919
A. VLAD - 5 decembrie 1919 - 23 februarie 1920
M. POPOVICI - 23 februarie 1920 - 13 martie 1920 (ad.interim)
C. ARGETOIANU - 13 martie 1920 - 13 iunie 1920
N. TITULESCU - 13 iunie 1920 - 17 decembrie 1921
TAKE IONESCU - 17 decembrie 1921 - 19 ianuarie 1922
V.I.C. BRATIANU - 19 ianuarie 1922 - 30 martie 1926
I.I. LEPADATU - 30 martie 1926 - 19 martie 1927
G-L AL. AVERESCU - 19 martie 1927 - 4 iunie 1927
B. STIRBEY - 4 iunie 1927 - 6 iunie 1927 (ad.interim)
M. POPOVICI - 6 iunie 1927 - 22 iunie 1927
V.I.C. BRATIANU - 22 iunie 1927 - 10 noiembrie 1928
M. POPOVICI - 10 noiembrie 1928 - 15 octombrie 1929
I. MANIU - 15 octombrie 1929 - 26 octombrie 1929 (ad.interim)
V. MADGEARU - 26 octombrie 1929 - 14 noiembrie 1929 (ad.interim)
V. MADGEARU - 14 noiembrie 1929 - 7 iunie 1930 (titular)
I. RADUCANU - 7 iunie 1930 - 13 iunie 1930
M. POPOVICI - 13 iunie 1930 - 18 aprilie 1931
C. ARGETOIANU - 18 aprilie 1931 - 6 iunie 1932
G.G. MIRONESCU - 6 iunie 1932 - 20 octombrie 1932
V. MADGEARU - 20 octombrie 1932 - 14 noiembrie 1933
V.I.C. BRATIANU - 14 noiembrie 1933 - 5 ianuarie 1934
V. SLAVESCU - 5 ianuarie 1934 - 1 februarie 1935
V. ANTONESCU - 1 februarie 1935 - 29 august 1936
M. CANCICOV - 29 august 1936 - 28 decembrie 1937
E. SAVU - 28 decembrie 1937 - 10 februarie 1938
M. CANCICOV - 10 februarie 1938 - 1 februarie 1939
M. CONSTANTINESCU - 1 februarie 1939 - 4 iulie 1940
G. LEON - 4 iulie 1940 - 14 septembrie 1940 (ad.interim)
GH. CRETZIANU - 14 septembrie 1940 - 27 ianuarie 1941
G-L N. STOENESCU - 27 ianuarie 1941 - 25 septembrie 1942
AL.D. NEAGU - 25 septembrie 1942 - 1 aprilie 1944
GHERAR NETA - 1 aprilie 1944 - 23 august 1944
G-L GH. POTOPEANU - 23 august 1944 - 14 octombrie 1944 (ad.interim)
G-L CONST. SANATESCU - 14 octombrie 1944 - 5 noiembrie 1944
MIHAIL ROMNICEANU - 5 noiembrie 1944 - 6 martie 1945
DUMITRU ALIMASTEANU - 6 martie 1945 - 11 aprilie 1945
MIRCEA DUMA - 11 aprilie 1945 - 1 septembrie 1945
GH. TATARASCU - 16 ianuarie 1946 - 29 noiembrie 1946 (ad.interim)
AL. ALEXANDRINI - 29 noiembrie 1946 - 7 noiembrie 1947
VASILE LUCA - 7 noiembrie 1947 - 7 martie 1952
DUMITRU PETRESCU - 07 martie 1952 - 01 septembrie 1955
MANEA MANESCU -  01 septembrie 1955 - 18 martie 1957
AUREL VIJOLI - 18 martie 1957 - 13 iulie 1968
MIHAI PIRVU -  13 iulie 1968 - 19 august 1969
FLOREA DUMITRESCU - 19 august 1969 - 07 martie 1978
PAUL NICULESCU MIZIL - 07 martie 1978 - 26 martie 1981
PETRE GIGEA - 26 martie 1981 - 26 august 1986
ALEXANDRU BABE - 26 august 1986 - 5 decembrie 1987
THEODOR DUMITRU STOLOJAN - 28 iunie 1990 - 30 aprilie 1991
EUGEN DIJMARESCU - 30 aprilie 1991 - 16 octombrie 1991
FLORIAN BERCEA - 25 august 1990 - 30 aprilie 1991; 30 aprilie 1991 - 20 octombrie 1992
GEORGE MARIUS DANIELESCU - 16 octombrie 1991 - 20 octombrie 1992
FLORIN GEORGESCU - 20 octombrie 1992 - 12 decembrie 1996
MIRCEA CIUMARA - 12 decembrie 1996 - 05 decembrie 1997
DANIEL DAIANU - 05 decembrie 1997 - 23 septembrie 1998
DECEBAL TRAIAN REMES - 23 septembrie 1998 - 28 decembrie 2000
MIHAI NICOLAE TANASESCU - 28 decembrie 2000 - 29 decembrie 2004
IONEL POPESCU - 29 decembrie 2004 - 22 august 2005
SEBASTIAN GHEORGHE TEODOR VLADESCU - 22 august 2005 - 5 aprilie 2007
VARUJAN VOSGANIAN - 5 aprilie 2007 - decembrie 2008
GHEORGHE POGEA - decembrie 2008 - decembrie 2009
SEBASTIAN GHEORGHE TEODOR VLADESCU - decembrie 2009 -septembrie 2010
GHEORGHE IALOMIŢIANU - 03 septembrie 2010 - 06 februarie 2012
BOGDAN ALEXANDRU DRAGOI - 09 februarie - 07 mai 2012
FLORIN GEORGESCU - 07 mai - 21 decembrie 2012
DANIEL CHIŢOIU - 21 decembrie 2012 - 19 februarie 2014
IOANA MARIA PETRESCU - 05 martie 2014 - 15 decembrie 2014
VÂLCOV DARIUS BOGDAN - 16 decembrie 2014 - 20 martie 2015
TEODOROVICI EUGEN ORLANDO - 30 martie 2015 - 17 noiembrie 2015
ANCA DANA DRAGU - 17 noiembrie 2015 - 03 ianuarie 2017